Čím se řídit při výběru dětské autosedačky?

Při výběru dětské autosedačky, by rodiče měli myslet v prvé řadě na bezpečnost svého dítěte. Každý rodič chce, aby jeho dítě cestovalo v autě bezpečně a pohodlně. Pohodlí v autě je také důležité, ale na prvním místě je vždy bezpečnost dítěte a proto, by měla být na prvním místě i při výběru autosedačky. Někteří rodiče mají představu, že se dítě v autě za jízdy musí pohodlně vyspinkat, ale není to pravda. A nemělo by se na to zapomínat.

Autosedačky dělíme do několika skupin podle stáří, váhy a výšky dítěte. Podle těchto základních parametrů se dělí na skupiny 0, 0+, I, II a III. Obecně známe pravidlo, které platí je, že dítě by mělo sedět v autosedačce do váhy 36 kg, nebo dokud nevyroste do výšky 150 cm. Rodiče často mají tendence kupovat autosedačky větší, s tím, že dítě doroste. Každá sedačka má jiné parametry a je určená pro různou výšku a váhu dětí a jen při splnění těchto podmínek plní 100% svou funkci. Proto nakupování „dopředu“ případně „to je ještě dobré“ nedoporučujeme.

Dělení autosedaček:

  1. Skupina 0, 0+ (0-13 kg) - do této kategorie patří tzv. vajíčka. Tyto autosedačky jsou určené pro ty nejmenší. Jsou používány přibližně do roku miminka. Ale každé dítě je jiné, proto je tento údaj pouze orientační. Jak Vám začne přerůstat hlavičkou přes okraj sedačky, je třeba koupit autosedačku vyšší kategorie. Vajíčka se vozí v autě na zadním sedadle vždy proti směru jízdy. Pokud máte deaktivovaný airbag, lze je vozit i na sedadle spolujezdce. Platí zde stejné pravidlo, jako při jízdě na zadním sedadle.
  2. Skupina I (9-18 kg) - do této kategorie řadíme autosedačky určené pro děti do váhy 18 kg a do okamžiku, kdy dítě přeroste velikostně hlavičkou přes bočnice autosedačky. Tyto sedačky se dají lehce polohovat. Vozí se na zadních sedadlech po směru jízdy. Orientačně jsou určeny pro děti do 4 let.
  3. Skupina II (9-36 kg) – tahle skupina je kombinací I a III skupiny. Může se stát, že vám dítě váhově vyroste ze sedaček skupiny I (překročí 15 kg), ale výškově ještě ne. V tom případě se doporučují tyto kombinované sedačky. Vozí se na zadních sedačkách aut vždy po směru jízdy. Některé se dají trošku polohovat.
  4. Skupina III (15-36 kg) – poslední skupina autosedaček pro nejstarší děti. Sedačky nejsou polohovatelné, vozí se na zadní sedačce po směru jízdy. Lze je nahradit podsedákem, ale nezapomínejte na to, že autosedačka ve které má dítě chráněné celé tělo je mnohem bezpečnější.

Na co se zaměřit:

  • Při výběru autosedačky vždy myslete na bezpečí svého dítěte, proto se ujistěte, že jsou autosedačky testovány, mají splněné příslušné normy.
  • Podívejte se, zda máte v autě uchycení Isofix. V případě že ano, zvolte autosedačku, která se dá do něj zacvaknout. Některé autosedačky mají uchycení do Isofixu zabudované v sobě, jiné jsou nasazené v Isofixové základně. Uchycení pomocí Isofixu zvyšuje bezpečnost jízdy.
  • Rozmyslete si koupi autosedačky z druhé ruky. V případě, že se pro koupi rozhodnete, tak se ujistěte, že se s autosedačkou nebouralo. Při autonehodách sedačky ztrácí své vlastnosti. Koupi sedaček z druhé ruky nedoporučujeme!!
  • Poraďte se s odborníkem, který Vám s výběrem poradí. Při koupi autosedaček se doporučuje, aby si je dítě vyzkoušelo.

Doporučení:

Mezi nejkvalitnější a nejbezpečnější autosedačky patří autosedačky značky Maxi-Cosi, Cybex a Britax Römer.
S výběrem autosedaček Vám rádi pomůže a poradíme. Kontaktovat nás můžete na tel. čísle či mailem. Navštívit nás můžete v naší prodejně ve Valašském Meziříčí.