Podle čeho si vybrat kočárek?

Pro mnohé rodiče je výběr dětského kočárku velmi složitým úkolem. Narození miminka je velkou životní událostí a každý chce pro své miminko to nejlepší. Při výběru dětského kočárku se rozhodují nejen podle vzhledu, ale hlavně podle funkčních vlastností kočárku. Nelze říci, které parametry kočárků jsou ideální. Každý má své představy a kočárek vybírá podle toho, co vyhovuje přímo jemu. Přesto jsme pro Vás připravili pár rad, které by Vám mohly výběr kočárků usnadnit.

Dělení kočárků:

 1. Hluboké kočárky – jsou určeny pro ty nejmenší miminka. Jsou vyráběny ve tvaru hluboké vaničky, ve které děti leží ve vodorovné poloze. Správné ležení je velmi důležité pro správný vývoj páteře miminka. Hluboký kočárek využijete v prvních měsících Vašeho dítěte. Poskytují ochranu před vnějšími vlivy. Korbičky mají dostatek místo nejen pro dítě, ale také pro fusaky, deky a jiné velmi důležité doplňky, které budete v určitých ročních obdobích potřebovat. Ke kočárkům můžete přikoupit i další ochranné prostředky, jako jsou pláštěnky, moskytiéry, slunečníky a další. Některé typy kočárků mají tyhle doplňky v ceně.
 2. Sportovní kočárky – když Vám miminko vyroste a bude schopné samo sedět v kočárku, tak se přechází na sportovní kočárek. Výhodou sportovních kočárků, jsou polohovatelná zádíčka korby. Díky polohování se může dítě dívat při jízdě ven z kočárku, ale také se může pohodlně vyspinkat. Sportovní kočárky mají různé typy korby. Některé korby se dají na konstrukci otáčet a díky tomu můžete mít dítě otočené k sobě, nebo jej můžete nechat dívat se při jízdě dopředu. Stejně jako u hlubokých kočárků, tak i sporťáčky mají spoustu doplňků, které budete potřebovat – pláštěnky, moskytiéry, hračky, držáky na pití a mnohé další.
 3. Kombinované kočárky – dalším typem kočárků jsou kombinované kočárky, které jsou kombinací hlubokého a sportovního kočárku. Korbičky se dají na konstrukci snadno nasazovat a měnit podle potřeby. U většiny typů těchto kočárku, je možné sportovní korbu otáčet po směru i proti směru jízdy. Na konstrukci lze nasadit také autosedačku. Kombinované kočárky obvykle mají své autosedačky, které na ně pasují, ale můžete si koupit i sedačky od jiných značek (nejčastější jsou Maxi-Cosi, Cybex), které pomocí adaptérů na konstrukci připevníte. Ale ne každý kočárek tohle umožňuje. Při koupi kočárku se u prodejce informujte, které autosedačky se na konstrukci dají nasadit.
 4. Kočárky pro dvojčátka a sourozence – jsou ve většině případů kombinované kočárky. Při výběru dvojčatového kočárku nezapomínejte na to, že jsou mnohem větší a širší, než obyčejný kočárek. Proto si při výběru kočárku změřte rozměr dveří, kterými s kočárkem budete projíždět. Některé dvojčatové kočárky se dají použít i jako kočárky pro sourozence. Dá se kombinovat hluboké lůžko se sporťáčkem, případně autosedačkou. Dvojčatové kočárky mají různé tvary. Děti můžou sedět vedle sebe, za sebou nad sebou či proti sobě. Záleží jen na Vás, který typ Vám bude nejvíce vyhovovat.
 5. Golfové kočárky – posledním typem kočárků, které pro Vaše dítě můžete koupit, jsou golfové kočárky. Tento typ kočárků se využívá pro už větší děti například na delší cestu, kdy dítě nechce celou dobu chodit, ale chce si i odpočinout. Jsou malé, skladné, lehké a to z důvodu přenášení a převážení kočárku. Sedátko kočárku je otočené směrem dopředu.

Na co se zaměřit:

 • Nezapomínejte na to, že v kočárku budete vozit své miminko, Ať už si zvolíte jakýkoliv typ kočárku, vždy myslete v prvé řadě na pohodlí a bezpečnost dítěte. Ujistěte se, že kočárek odpovídá normám a splňuje bezpečnostní požadavky.
 • Při výběru kočárků je dobré si vyzkoušet, jak se Vám s ním bude jezdit. Nedílnou součástí kočárků by mělo být nastavitelné madlo, které umožní lepší manévrování.
 • Dále se zaměřte na odpružení kol. Ne všem maminkám vyhovuje houpací kočárek. U některých kočárků, lze odpružení regulovat.
 • Zamyslete se také nad tím, kde s kočárkem budete jezdit. Pokud budete jezdit po městě a na rovném terénu, můžete si koupit jakýkoliv typ koleček. Ale pokud s kočárkem budete jezdit v přírodě, na nerozeném terénu, tak se doporučují větší a nafukovací kolečka.
 • Aretace kol – je dalším z prvků, které si u kočárků můžete vybrat. Některé typy kočárků mají aretující přední kolečka, která umožňují jednodušší manipulaci. Aretace se dá zadělat a kočárek bude mít stejné jízdní vlastnosti, jako kočárek s pevnými koly.
 • Také si můžete vybrat kočárek s ruční brzdou, které je u některých typů kočárků připevněna na madle. Ruční brzda slouží k přibrždění kočárků při jízdě z kopce.
 • Při výběru se zaměřte na velikost a skladnost kočárku. Zda se Vám vleze do výtahu, projde dveřmi, bude se dát složit do auta.

S výběrem kočárků Vám rádi pomůže a poradíme. Kontaktovat nás můžete na tel. čísle či mailem. Navštívit nás můžete v naší prodejně ve Valašském Meziříčí.